Proběhlo Celostátní fórum České pirátské strany 2023

29. dubna 2023
Proběhlo Celostátní fórum České pirátské strany 2023

Dnes proběhl v libereckém Domě kultury pirátský svátek demokracie – jednání Celostátního fóra. V tomto roce bylo nevolební, tedy nedošlo na něm ke změnám ve vnitrostranických funkcích. Členky a členové zhodnotili dosavadní práci s výhledem do budoucna na všech úrovních politiky. Schválili také jednu z navrhovaných změn stanov, konkrétně odbourání stranické byrokracie při schvalování finanční zprávy. Předseda Pirátů Ivan Bartoš dále odprezentoval svou výroční zprávu za rok 2022.

Mám velkou radost, že jsme se po dlouhé covidové době mohli všichni osobně setkat, vyměnit si zkušenosti napříč republikou, zhodnotit dosavadní práci a výhled na další období,“ uvedl Ivan Bartoš.

Během dne postupně prezentovali své výsledky zástupci jednotlivých týmů – za vládu, poslanecký klub, Senát, Europarlament či kraje (za zlínský kraj vystoupila náměstkyně Hana Ančincová). Stejně tak Mladé Pirátstvo, Senioři na palubě či Pirátský institut. Došlo také ke krátkému zhodnocení komunálních voleb i příprav na další supervolební rok. Předseda strany Ivan Bartoš ve své výroční zprávě hovořil mimo jiné i o pirátské roli ve vládě, kde zastává post vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj.

„Česká pirátská strana se stala nedílnou součástí vlády České republiky a jsem za to rád, byť je pětikoaliční vládnutí leckdy složité. Tímto angažmá máme možnost naplňovat naše dlouhodobé cíle a program, čímž můžeme pozitivně ovlivňovat směřování naší země. Zároveň předkládáme alternativy k návrhům koaličních partnerů, pokud je vnímáme kriticky. Rok 2022 a naše působení samozřejmě velmi ovlivnila válka na Ukrajině, energetická i cenová krize a zvyšující se nejistota obyvatel. Za Piráty jsme aktivně předkládali řešení, jak lidem pomoci těžké období překlenout, řadu jsme prosadili, za některé – například za úpravu rodičovského příspěvku a kapacit předškolní péče – dále bojujeme,“ nastínil Bartoš s tím, že kromě toho Piráti pracovali na programových i resortních prioritách a v koordinaci s Piráty v Evropském parlamentu se podíleli na úspěšném zvládnutí českého předsednictví v Radě Evropské unie.

„Naše působení na ministerstvech lze hodnotit kladně s řadou reálných výsledků. Velmi děkuji za odvedenou práci nejen ministrům Janu Lipavskému či Michalu Šalomounovi, ale i pirátským náměstkům, náměstkyním i dalším spolupracovníkům a spolupracovnicím na resortech. Dále resortním týmům, poslaneckému klubu či Pirátům v Evropském parlamentu. Rovněž si vážím vstupů, které dostáváme od komunálních a krajských politiků i členů a členek z mnoha obcí, měst a regionů. A obecně děkuji všem Pirátkám i Pirátům, podporovatelům, dobrovolníkům za jejich náměty, zpětnou vazbu a práci napříč všemi úrovněmi,“ popsal Ivan Bartoš.

Během jednání se také hlasovalo o změně některých stanov. Členská základna rozhodla o tom, že finanční zprávu už nebude schvalovat Celostátní fórum strany, tedy všichni členové a členky. Smyslem tohoto návrhu bylo snížit stranickou byrokracii, což se podařilo.

Události se zúčastnili významní hosté, mezi nimi například premiér Petr Fiala, slovinská ministryně pro digitalizaci Emilija Stojmenova Duh, poslanec lucemburského parlamentu a čestný předseda lucemburských Pirátů Sven Clement, Zuzana Šubová či předsedkyně slovenské Pirátské strany.

343804311_2004403496396517_3365999031825040438_n
post4
post3
post1
post6

Napajedelští Piráti Michal Štěpaník a Tomáš Čabla byli přítomni již od pátku 28.4.2023 a zůčastnili se několika workshopů, přednášek a jednání.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráty ve Zlínském kraji povede do krajských voleb náměstkyně hejtmana Hana Ančincová

Piráty ve Zlínském kraji povede do krajských voleb náměstkyně hejtmana Hana Ančincová

Pirátky a Piráti ze Zlínského kraje si v pondělí večer zvolili svou kandidátku na hejtmanku pro nadcházející krajské volby v roce 2024. Kandidátku povede zkušená Hana Ančincová, současná statutární náměstkyně hejtmana pro sociální oblast, životní prostředí, zemědělství, venkov a neziskový sektor. Mezi její priority patří nastartovat strategický rozvoj kraje a udělat z něj atraktivní kraj pro všechny generace a příprava kraje na demografický vývoj. Dále chce také pokračovat v masivním rozšiřování terénních služeb a rozvoji sociálně zdravotní oblasti, a v neposlední řadě se věnovat péči o životní prostředí.